Skip til primært indhold

Steno spot: De psykologiske aspekter ved diabetes

En kort og målrettet læringsfilm, der giver sundhedsprofessionelle viden om psykologiske reaktioner ved diabetes og lægger op til faglig refleksion, casearbejde og fælles drøftelser.

Diabetes Spot kombinerer faglig viden med fælles drøftelser og casearbejde, som giver mulighed for refleksion og erfaringsudveksling. For at opnå det største læringsudbytte anbefaler vi, at I ser læringsfilmen sammen med kollegaer – for eksempel i forbindelse med et personalemøde eller et andet fagligt forum.

I dette Diabetes Spot arbejder I med:
De typiske psykologiske reaktioner hos mennesker med diabetes
Ansvaret for at hjælpe borgere med psykologiske reaktioner på diabetes
De overordnede anbefalinger for den psykosociale omsorg på diabetesområdet

Målgruppe:
Sygeplejersker i kommuner og almen praksis, kommunale tværfaglige rehabiliteringsteams og privatpraktiserende fodterapeuter.

Tidsforbrug:
Der skal samlet set afsættes ca. 1 time, inkl. faglige drøftelser og casearbejde.

Sådan virker det:
Planlæg et tidspunkt, hvor I er flere, der kan se filmen sammen. Bestil læringsfilmen her på Plan2Learn og få direkte adgang til Diabetes Spot. Se læringsfilmen sammen med kollegaer for at opnå størst udbytte og styrke samarbejdet.

Tilmeld dig | Plan2Learn

 

For yderligere information kontakt

Monica Birch

Uddannelses- og kursuskoordinator

SDCO - Digitalisering og Kompetencer


(+45) 51 37 20 94
APPFWU02V