Skip til primært indhold

Kunstig intelligens skal bruges til at udpege behandling til diabetes- og hjertepatienter

Forskere fra OUH Svendborg Sygehus og Steno Diabetes Center Odense har fået 5,8 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til at udvikle et værktøj baseret på kunstig intelligens. Det skal give praktiserende læger et hurtigt overblik over behandlingsmulighederne for personer med type 2-diabetes og hjerte-kar-sygdom.

Hver dag får 78 danskere konstateret type 2-diabetes. Hver tredje har allerede andre komplikationer, når diagnosen stilles, og mange lever samtidig med hjerte-kar-sygdom. 

For dem kan den rette behandling beskytte mod blodpropper, slagtilfælde og nyreskader. 

Som udgangspunkt bliver mennesker med type 2-diabetes fulgt hos egen læge. Der er dog mange forskellige muligheder for behandling, og antallet af retningslinjerne er omfattende. Det kan derfor gøre det svært for den praktiserende læge at udpege den rigtige behandling. 

Nu skal et system bygget på kunstig intelligens hjælpe de praktiserende læger med at finde den rette behandling til den enkelte patient. 

OUH Svendborg Sygehus og Steno Diabetes Center Odense (SDCO) har netop modtaget en bevilling fra Novo Nordisk Fonden på 5,8 millioner kroner til udviklingen af værktøjet.

Kompleks behandling kræver specialistviden

Speciallæge Thomas Bastholm Olesen fra SDCO, som skal stå for den diabetesfaglige del af udviklingsarbejdet, håber, at det nye værktøj kan være en vigtig hjælp i hverdagen for de praktiserende læger.

- Behandlingen af patienter med type 2-diabetes er blevet stadig mere kompleks, og de seneste år er der kommet mange nye behandlingsmuligheder. Praktiserende læger har en bred viden, men vi kan ikke forvente, at de i en kort konsultation både kan gennemgå patienten grundigt og finde den optimale behandling. Derfor vil vi gerne tilbyde en virtuel specialist, som den praktiserende læge kan trække på. Ambitionen er at gøre den nyeste specialistviden tilgængelig for langt flere patienter og dermed mindske uligheden i behandlingen, siger han.

Fra specialklinik til egen læge

I forskningsprojektet Kardio-Metabolisk Klinik på OUH Svendborg Sygehus får personer med type 2-diabetes og hjerte-kar-sygdom en grundig helhedsorienteret vurdering af hele deres behandling. Projektet ledes af overlæge Søren Auscher, som også står i spidsen for det nye projekt.

- I klinikken bruger vi en halv time på at gennemgå patientens journal, allerede inden patienten træder ind ad døren. Den praktiserende læge har ikke samme tid til at fordybe sig, og en konsultation varer typisk kun 10-20 minutter. Vi vil give de praktiserende læger et værktøj, der lynhurtigt kan holde patientjournalen op mod de sundhedsfaglige retningslinjer, forklarer han.

Værktøjet bygger på en dansk sprogmodel og gennemgår patientens journal og lægens notater, før det foreslår en behandling. 

Det fortæller læge og ph.d.-studerende Katrine Schultz Overgaard, der skal være postdoc i projektet.

- Det skal give lægen et hurtigt overblik og altid kunne forklare, hvorfor det foreslår en bestemt behandling. Men det er lægen, der træffer den endelige beslutning, siger hun.

Afprøves på 150 patienter

Som det første skal forskerne nu i gang med at udvikle værktøjet, hvorefter det bliver afprøvet på omkring 150 nye patienter i Kardio-Metabolisk Klinik i Svendborg og på SDCO. De forslag til behandling, som det nye værktøj finder frem til, bliver naturligvis sammenholdt med specialisternes egne vurderinger. 

Endelig skal det digitale værktøj afprøves ude hos praktiserende læger i Region Midtjylland i samarbejde med Steno Diabetes Center Aarhus (SDCA). Her skal forskerne bl.a. undersøge, om værktøjet er nemt at bruge for de praktiserende læger, og hvordan forslagene er sammenlignet med vurderingen fra en specialist i Aarhus.

Ambitionen er, at alle praktiserende læger med tiden får adgang til en ”virtuel specialistklinik”, som de kan trække på, uanset hvor de arbejder i landet. 

APPFWU01V